Ciekawostki

Lęk przed nowoczesnością i demon współczesnego świata

Choć wielu osobom może się wydawać to nieprawdopodobne, to istnieją ludzie, którzy zmagają się z technofobią, czyli irracjonalnym strachem przed nowoczesnością. W dobie, kiedy innowacyjne technologie zawładnęły światem nierzadko wydaje się to niemożliwe, a jednak jest prawdziwe. Życie osoby cierpiącej na technofobię nie należy to łatwych.

Technofobia może objawiać się przyspieszonym biciem serca, dusznościami, zawrotami głowy czy paniką. Tego typu objawy pojawiać się mogą na przykład przy kontakcie z komputerem czy smartfonem. Osoba zmagająca się z takim schorzeniem zwykle przypisuje urządzeniom zły wpływ na ludzi. Co więcej, dla cierpiących na technofobię urządzenia są tajemnicze i niezrozumiałe, co z kolei generuje poczucie zagrożenia. Bywa, że technice przypisywane jest sprawowanie kontroli nad ludzkim życiem. Strach przed technologią może prowadzić nawet do tragicznych w skutkach konsekwencji. Znane są na świecie przypadki, kiedy lęki i obawy przed nowoczesnością doprowadziły do samobójstwa.

Strach przed nowoczesnością nie jest wytworem współczesnego świata. Technofobia na intensywności przybierać zaczęła wraz z nastąpieniem rozwoju przemysłowego. Ogromne obawy zaczęły wywoływać maszyny. W strachu przed nimi dochodziło nawet do rękoczynów. Technofobia związana była także z takimi dziedzinami jak kino, literatura czy media.  Z czasem pojawił się lęk przed Internetem, który ma „spłacać umysł”. Pojawiły się również głosy, że osoby korzystające z sieci zostają wessane do złego świata, który miałby zabijać zdolność do życia w naprawdę…

Lęk przed nowoczesnymi technologiami będzie towarzyszył nam nieustanie, rozwój nowoczesnych rozwiązań przybiera na sile i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało ten proces spowolnić. W obecnym świecie spotkać możemy osoby odczuwające lęk przed nowoczesnością, ale także ich przeciwieństwa, czyli osoby, które nie wyobrażają sobie życia i codziennego funkcjonowania bez nowoczesnych technologii, można zaryzykować stwierdzenie, że są od nich uzależnione.

Zwyczaje wielkanocne
Poprzedni

Ostereierbaum, bilby, pieczone legwany, ogniska, kryminały, czyli zwyczaje wielkanocne na świecie

Następny

To są już najnowsze posty.

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>