Ciekawostki

Ostereierbaum, bilby, pieczone legwany, ogniska, kryminały, czyli zwyczaje wielkanocne na świecie

Przed nami Święta Wielkanocne. Kolorowe pisanki, pięknie zdobione koszyczki, śmigus-dyngus – każdy z tych elementów kojarzy się z tym właśnie okresem. Wśród popularnych zwyczajów wielkanocnych jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, malowanie jaj, polewanie się wodą czy świecki zwyczaj – zajączek, kiedy to najmłodszym i tym nieco starszym wręczane są drobne upominki. Polskie tradycje w większości są nam znane. A jak obchodzi się Święta Wielkanocne na świecie? Jakie nietypowe zwyczaje panują w innych krajach?

Irlandia. Tutaj w Wielką Sobotę organizowany jest pochód, podczas którego okazywana jest chęć rozpoczęcia świętowania i zmęczenie trwającym kilka tygodni postem. Pochodowi przewodniczy… rzeźnik, który niesie na kiju śledzia. I tutaj rola uczestników korowodu sprowadzana jest do bicia śledzia, np. pałkami. Ostatecznie „sponiewierany” śledź zostaje wyrzucony do rzeki, a na kij, na którym był niesiony symbol postu nabijany jest udekorowany barani udziec. Świętowanie czas zacząć.

Australia. Zamiast popularnego zajączka, tutaj mamy do czynienia z wielkanocnym gryzoniem z rodziny myszowatych nazywanym bilby. Dodajmy, że gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Aby zwiększyć świadomość społeczeństwa w tym temacie, zajączka zastąpił bilby.

Kolumbia. W Polsce spożywamy tradycyjne świąteczne śniadanie, w Kolumbii menu wielkanocne może nieco zaskoczyć. Serwowane są takie potrawy jak pieczony legwan czy żółw.

Niemy. U naszych sąsiadów panuje zwyczaj przystrajania drzewek kolorowymi jajkami. Niestety z czasem zaczął nieco zanikać. Nie oznacza to jednak, że w czasie Wielkanocy nie spotkamy w Niemczech tradycyjnego Ostereierbaum.

Szwecja. Tutaj z kolei palone są ogniska, które mają odstraszyć… wiedźmy. Wielkanocny zwyczaj przetrwał głównie w zachodniej części kraju. Jednak kilkanaście dni po Wielkanocy ogniska rozpalane są w całej Szwecji, a mieszkańcy w ten sposób czczą wiosnę.

Finlandia. Zwyczaj wielkanocny obchodzony w Finlandii przypomina popularne Halloween, bowiem dzieci przebierają się za wiedźmy i pukając do drzwi, zbierają cukierki.

Norwegia. Tutaj Wielkanoc upływa pod znakiem kryminałów. Do księgarń trafiają kryminały nazwane z tej okazji Paaskekrimmen. W telewizji można obejrzeć filmy oraz seriale o takiej samej tematyce.

I na koniec USA. Jednym z najsłynniejszych zwyczajów jest toczenie jajka po trawniku za pomocą łyżki. Zadaniem najmłodszych jest jak najszybsze przetoczenie jajka na drugą stronę trawnika. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem prezydenta USA.

W Polsce obchody Świąt Wielkanocnych mają zupełnie inny wymiar. Jednak co kraj, to obyczaj. Dlatego też liczne krytyczne komentarze padające pod adresem innych narodów, nie mają większego sensu…

Media społecznościowe
Poprzedni

Social media wkroczyły do kościołów

technofobia
Następny

Lęk przed nowoczesnością i demon współczesnego świata

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>