Kościół online?

Nowe technologie już przed kilkoma, a nawet kilkunastoma laty wkroczyły i zadomowiły się w codziennym życiu. Zawładnęły każdą jego dziedziną. Pojawiają się głosy, że cyfryzacja nie sięgnie między innymi wiary i kościoła. Nic bardziej mylnego. Działalność internetowa zaobserwować można i tutaj. Bez trudu w sieci odnajdziemy strony internetowe parafii czy konta na portalach społecznościowych. Swoje konto na Twitterze posiada nawet papież Franciszek. Profil cieszy się ogromną popularności.

Kolejnym krokiem w cyfryzacji w dziedzinie wiary okazują się być… kościoły online. Pojęcie kościoła online związane jest z kościołem LifeChurch, który powstał w 1996 roku i na przestrzeni lat stał się drugim co do wielkości kościołem w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że kościoły online cieszą się rosnącą popularnością. W każdy weekend odwiedza je niemal 30 tysięcy osób. Kościoły znajdują się w 5 stanach, nauczanie jest transmitowane co tydzień przez satelitę. Ciekawostką może okazać się fakt, że kościoły tworzone są w nietypowych miejscach, jak np. fabryki, stare kina czy szkoły. Uwielbienie ma charakter entuzjastyczny, przybiera formę koncertowego stylu. Po etapie związanym z uwielbieniem przychodzi czas na kilkuminutowe ogłoszenia. Następnie poprzez satelitę na żywo transmitowane jest kazanie, które jest związane z kwestiami dotyczącymi codziennego życia. Z czasem pojawiła się także idea, aby LiveChurch.tv umieszczał nabożeństwa w internecie. Obecnie istnieje możliwość odwiedzenia live.lifechurch.tv i tym samym udziału w uwielbieniu i kazaniu. Co więcej, jeżeli jest taka konieczność, wolontariusz  będzie się modlił razem z osobą odwiedzającą kościół. Aktualne statystyki potwierdzają, że obecnie kościół online ma średnio 4500 widzów w trakcie 25 nabożeństw, które odbywają̨ się w ciągu tygodnia.

Kiedy po raz pierwszy grupa ludzi z kościoła Hosanna w Częstochowie usłyszała o idei kościoła online, zaczęto rozważać wdrożenie takiego pomysłu w Polsce.

Profil Franciszka na Twitterze

Nowe technologie a Kościół

Projektor

Co kupić dziecku na Wielkanoc?