Nowe technologie a Kościół

Branża technologiczna jest systematycznie poddawana transformacjom i najprawdopodobniej jako jedna z niewielu dziedzin jest aż tak nieprzewidywalna. Nieco inaczej – mimo że nie sposób to porównywać – wygląda sprawa Kościoła katolickiego. Zdaniem niektórych to na tyle skostniała instytucja, że trudno będzie cokolwiek w niej zmienić. Mimo mało przychylnych opinii sceptyków powoli zaczyna się jednak przeobrażać, coraz odważniej radząc w sobie w przestrzeni cyfrowej.

Działalność internetowa osób związanych z Kościołem jest coraz bardziej zauważalna. Z pewnością nie bez znaczenia jest zasilanie szeregów księży o młodszych kapłanów. Powoli, ale konsekwentnie widać przemiany w twardej, hierarchicznej strukturze. W sieci można znaleźć m.in. dedykowane konta na portalach społecznościowych, witryny parafii, diecezji czy organizacji katolickich. Widać to także po organizowanych konferencjach episkopatu, które skupiają się także na Ewangelii w znaczeniu marketingowym.

Nie trzeba jednak daleko szukać, by zaznaczyć rolę współczesnej komunikacji w Kościele. Doskonałym przykładem jest papież Franciszek, którego konto na Twitterze (@Pontifex) cieszy się zainteresowaniem milionów followersów, a sam duchowny jest w światowej czołówce Twittera, m.in. obok Katy Perry, Justina Biebera, Taylor Swift, Rihanny, Shakiry czy Britney Spears. Mimo rażąco odmiennego „fachu” papież całkiem nieźle sobie radzi, a jego wpisy za każdym razem zdobywają ogromną popularność. To doskonały przykład na to, że w sieci jest miejsce dla każdego, nawet, gdy nie świeci nagim ciałem i przemyśleniami godnymi Harlequina.

Niestety Kościół to nie tylko papież. W Polsce sprawa wygląda nieco inaczej i bardziej przypomina zrutyniały model współczesnej szkoły niż działania osób o otwartym, gotowym na wyzwania umyśle. Szkoda. Pewne zalążki właściwej drogi już się jednak pojawiły i mamy nadzieję, że zwrot polskich duchownych w stronę technologii nie ograniczy się do projektora z tekstami pieśni. Nie twierdzimy, że ślub, chrzest czy inne sakramenty powinny się odbywać za pośrednictwem sieci, absolutnie. Chodzi nam o najzwyklejsze zwrócenie się w stronę przeciętnego człowieka, a przecież – koniec końców – to właśnie on powinien być w centrum zainteresowania.

Śmierć użytowników Facebooka nie oznacza automatycznego usunięcia informacji na ich temat

Internetowe cmentarzyska

LifeChurch