Ciekawostki

Nowe technologie a Kościół

Branża technologiczna jest systematycznie poddawana transformacjom i najprawdopodobniej jako jedna z niewielu dziedzin jest aż tak nieprzewidywalna. Nieco inaczej – mimo że nie sposób to porównywać – wygląda sprawa Kościoła katolickiego. Zdaniem niektórych to na tyle skostniała instytucja, że trudno będzie cokolwiek w niej zmienić. Mimo mało przychylnych opinii sceptyków powoli zaczyna się jednak przeobrażać, coraz odważniej radząc w sobie w przestrzeni cyfrowej.

Działalność internetowa osób związanych z Kościołem jest coraz bardziej zauważalna. Z pewnością nie bez znaczenia jest zasilanie szeregów księży o młodszych kapłanów. Powoli, ale konsekwentnie widać przemiany w twardej, hierarchicznej strukturze. W sieci można znaleźć m.in. dedykowane konta na portalach społecznościowych, witryny parafii, diecezji czy organizacji katolickich. Widać to także po organizowanych konferencjach episkopatu, które skupiają się także na Ewangelii w znaczeniu marketingowym.

Nie trzeba jednak daleko szukać, by zaznaczyć rolę współczesnej komunikacji w Kościele. Doskonałym przykładem jest papież Franciszek, którego konto na Twitterze (@Pontifex) cieszy się zainteresowaniem milionów followersów, a sam duchowny jest w światowej czołówce Twittera, m.in. obok Katy Perry, Justina Biebera, Taylor Swift, Rihanny, Shakiry czy Britney Spears. Mimo rażąco odmiennego „fachu” papież całkiem nieźle sobie radzi, a jego wpisy za każdym razem zdobywają ogromną popularność. To doskonały przykład na to, że w sieci jest miejsce dla każdego, nawet, gdy nie świeci nagim ciałem i przemyśleniami godnymi Harlequina.

Niestety Kościół to nie tylko papież. W Polsce sprawa wygląda nieco inaczej i bardziej przypomina zrutyniały model współczesnej szkoły niż działania osób o otwartym, gotowym na wyzwania umyśle. Szkoda. Pewne zalążki właściwej drogi już się jednak pojawiły i mamy nadzieję, że zwrot polskich duchownych w stronę technologii nie ograniczy się do projektora z tekstami pieśni. Nie twierdzimy, że ślub, chrzest czy inne sakramenty powinny się odbywać za pośrednictwem sieci, absolutnie. Chodzi nam o najzwyklejsze zwrócenie się w stronę przeciętnego człowieka, a przecież – koniec końców – to właśnie on powinien być w centrum zainteresowania.

Śmierć użytowników Facebooka nie oznacza automatycznego usunięcia informacji na ich temat
Poprzedni

Internetowe cmentarzyska

LifeChurch
Następny

Kościół online?

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>