Ciekawostki

Internetowe cmentarzyska

O popularności mediów społecznościowych nie będziemy się rozpisywać, bo z ich potencjału i znaczenia zapewne większość z was zdaje sobie sprawę, jednak poruszymy nieco mniej popularny temat dotyczący tego, co dzieje się z kontami zmarłych na profilach społecznościowych na przykładzie Facebooka.

Fenomen Facebooka sprawił, że obecnie korzysta z niego prawie 1,5 miliarda użytkowników na całym świecie i ciągle pojawiają się nowi. Jest także druga, mniej popularna strona medalu. Część korzystających – co naturalne – umiera. W pewnym momencie Facebook musiał się zmierzyć z problemem kont-duchów, które boleśnie przypominały osobom z rodziny i przyjaciołom o kolejnych urodzinach zmarłego i wydarzeniach z jego życia.

Istnieje możliwość zgłoszenia śmierci właściciela profilu. Dzięki temu status takiej osoby zmienia się na „In memoriam”, a wszelkie materiały są widoczne nadal tylko dla osób, którym wcześniej zostały udostępnione. Bardzo ważne jest jednak wyłączenie powiadomień o urodzinach i usunięcie z propozycji dodania do znajomych.

Pojawiły się przypadki, w których ktoś dla żartu czy z czystej złośliwości donosił o śmierci osoby żyjącej, dlatego portal Marka Zuckerberga postanowił stosować  wobec takich osób odpowiedzialność karną. Obecnie, by zgłosić śmierć użytkownika należy określić stopień pokrewieństwa i przedstawić nekrolog.

Nieco trudniej wygląda skasowanie konta – upoważniona osoba z rodziny (lub wykonawca testamentu) jest zobowiązana do przedstawienia aktu zgonu. Za dużo formalności? Być może, jednak każdego roku ponad 3 miliony kont przechodzą w status pośmiertny. Zważając na to, że temat jest szczególnie delikatny – jest o co walczyć.

Czy wygaszając konto do takiego stanu możemy być pewni, że dane są bezpieczne i nie będą nigdzie wykorzystywane? Nie jest to do końca jasne, jednak w gorszej sytuacji są Amerykanie, których wypowiedzi na profilach społecznościowych są archiwizowane od 2010 roku (dziennie jest ich kilkaset milionów). Jak widać nawet po śmierci trudno o prywatność…

Wrocław
Poprzedni

Anegdoty o Wrocławiu

Profil Franciszka na Twitterze
Następny

Nowe technologie a Kościół

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>