CiekawostkiOdkrycia

Anegdoty o Isaacu Newtonie

Issac Newton to wybitny, doskonale wszystkim znany wielki uczony. Twórca podstaw fizyki klasycznej. Sformułował między innymi prawo powszechnego ciążenia, uzasadnił także prawa Keplera. Z osobą Newtona wiąże się wiele ciekawych, tych mniej i bardziej znanych anegdot.

Jedna z najpopularniejszych anegdot związana jest właśnie z powszechnym prawem ciążenia. Kiedy Issac Newton obserwował w ogrodzie spadające z drzew jabłka, jedno z nich spadło na jego głowę. To właśnie wtedy pojawił się impuls  przyczyniający się do odkrycia podstawowego prawa rządzącego przyrodą, czyli prawa grawitacji.

Roztargniony uczony

O roztargnieniu wybitnego naukowca krążą liczne historie. Pewnego dnia Newton zaprosił na obiad swojego przyjaciela, jednak zapomniał o tym fakcie uprzedzić służbę. Przybyły gość zauważył, że na stole znajduje się tylko jedno nakrycie, stwierdził wówczas, że gospodarz zajęty jest zapewne ważnymi obliczeniami. Przyjaciel Newtona nie chcąc przeszkadzać podczas prowadzonych prac, zdecydował, że zje obiad, co też uczynił, po czym opuścił dom. Kiedy uczony wrócił, stwierdził: „To dziwne, gdyby nie dowody rzeczowe, które stoją na stole, mógłbym sądzić, że nie jadłem dziś obiadu”.

Isaac Newton wracając konno do domu, postanowił ulżyć zwierzęciu. Zsiadł więc z konia, aby na strome wzniesienie wejść pieszo. Uczony idąc, zatopił się w myślach… Nie zauważył jednak, że zwierzę wysunęło łeb z uzdy i pobiegło na łąkę. Kiedy już dotarł na szczyt, zorientował się, że w ręce trzyma pustą uzdę.

Dlaczego Ziemia się obraca?

Podczas egzaminu Issac Newton zadał studentowi następujące pytanie: dlaczego Ziemia się obraca? W odpowiedzi usłyszał: „Ja wiedziałem panie profesorze, ale zapomniałem i nie mogę sobie przypomnieć”. Na te słowa, uczony odrzekł: „Nieszczęsny człowieku! Na całym świecie pan jeden wiedział dlaczego Ziemia się obraca i właśnie pan musiał zapomnieć!”.

W odpowiedzi na pytanie, czy dużo czasu zajęło sformułowanie odkrytych przez Newtona praw, zainteresowani usłyszeli: „Odkryte przeze mnie prawa są bardzo proste. Formułowałem je szybko, ale przedtem bardzo długo myślałem”.

Nauka przede wszystkim

Issac Newton znany był z kłótni z innymi uczonymi o pierwszeństwo w odkryciach. Do spraw codziennych, tych pozanaukowych, nie przywiązywał jednak większej wagi. Naukowiec przez długie lata zasiadał w Izbie Lordów. O stopniu zainteresowania innymi sprawami niż nauka, świadczyć może fakt, że przez cały ten czas głos zabrał jeden raz, co wywołało niemałe zdziwienie: „Panowie” – Newton  zwrócił się do zgromadzonych – „Jeśli nie będą panowie mieć nic przeciwko temu, to prosiłbym o zamknięcie okna. Bardzo wieje i boję się, że się przeziębię”. Po czym wybitny uczony z godnością zajął swoje miejsce.

List do przyjaciela

Newton zdecydował o napisaniu do zaprzyjaźnionego generała: „Opowiadają tu, że wygrałeś dwukrotnie bitwy i podobno zostałeś zabity. Napisz mi proszę cię usilnie, ile w tym prawdy! Chyba wiesz dobrze, jak zmartwiłaby mnie Twoja śmierć”.

Hitler
Poprzedni

Anegdoty o Hitlerze

Wrocław
Następny

Anegdoty o Wrocławiu

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>