Każda dziedzina życia generuje coraz to nowe zaskakujące i zdumiewające, a przy tym z humorystyczne historie. Różnego rodzaju opowieści powstają na przestrzeni lat, niektóre z nich przytaczane są po dzień dzisiejszy. Na przykład te dotyczące muzyków.

Wolfgang Amadeusz MozartWolfgang Amadeusz Mozart

Wolfgang Amadeusz Mozart zaproszony został na występ młodego wirtuoza. Pojawiła się również prośba o ocenę występu. Mozart z uwagą wysłuchał gry, po czym oznajmił: „Talentu ci nie brak. Gdy będziesz dużo ćwiczyć, możesz daleko zajść”. Na co chłopiec odrzekł: „Ale ja chciałbym zacząć komponować już teraz. Mistrzu, powiedz jak się to robi? „Musisz poczekać, aż będziesz starszy” – mówił Mozart. „Ale ty mistrzu komponowałeś, gdy byłeś dzieckiem!” – chłopiec ponownie zwrócił się do kompozytora. W odpowiedzi usłyszał: „To prawda. Ale nigdy nie pytałem nikogo, jak to się robi…”.

Wolfgang Amadeusz Mozart będąc nadwornym kompozytorem cesarza Józefa II został zapytany przez władcę: „Czy jesteś zadowolony ze swojej rocznej gaży?”, odpowiedź Mozarta brzmiała: „Jest ona zbyt duża w stosunku do tego, co robię, jednak zbyt mała w stosunku do tego, co mógłbym zrobić!”.

Ludwig van BeethovenLudwig van Beethoven

Liczne anegdoty nie ominęły również Ludwiga van Beethovena. Kompozytor wysłuchał kilku utworów odegranych przez pewnego młodego pianistę, mającego wysokie mniemanie o swoich zdolnościach muzycznych, powiedział: „Szanowny panie, musi pan jeszcze bardzo, bardzo długo grać na fortepianie, zanim pan zrozumie, że nic pan nie umie”.

Karol Maria Weber po ukończeniu swojej opery, przesłał ją do oceny Ludwigowi van Beethovenowi. Kompozytor po przestudiowaniu otrzymanego dzieła, odesłał je do autora wraz z informacją, że radziłby więcej oper nie komponować. Karol Maria Weber poczuł się nieco dotknięty, dlatego też, gdy tylko spotkał pianistę, zapytał czy jego muzyka do „Wolnego strzelca” rzeczywiście jest aż tak słaba, że nie powinien więcej zajmować się tworzeniem oper. Na co Ludwig van Beethoven odrzekł: „Och, nie! Po prostu uważam, iż pańska opera jest tak doskonała, iż drugiej równie dobrej nigdy pan już nie napisze!”.

Wśród anegdot o wybitnym artyście pojawiają się również te powstałe już po jego śmierci. Przykładem może być sytuacja, jak zaistniała podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Ludwiga van Beethovena w Bonn. Przez niedopatrzenie trybunę dla gości ustawiono w taki sposób, że statua Beethovena zwrócona była tyłem do zasiadających gości. Fakt ten zauważony został jednak dopiero po odsłonięciu pomnika. Mistrz ceremonii oświadczył wówczas: „Ekscelencje wybaczą! Za życia był gburem i takim pozostał po śmierci”.

Jan Sebastian BachJan Sebastian Bach

Wybitny kompozytor Jan Sebastian Bach zapytany o to, jak zostać tak znakomitym organistą, odpowiedział: „Trzeba niewiele. Nauczyć się tylko trzech rzeczy: grać, grać i grać”. Anegdot dotyczących życia i twórczości Jana Sebastiana Bacha jest znacznie więcej. Przykładem może być historia o tym, kiedy twórca mówił o swoim rówieśniku Jerzym Fryderyku Haendlu: „To jedyny człowiek, którego chciałbym zobaczyć nim umrę i jedyny, którym chciałbym być, gdybym nie był Bachem”.

albert einstein
Poprzedni

Anegdoty o znanych ludziach

Hitler
Następny

Anegdoty o Hitlerze

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>