CiekawostkiHistoria

Anegdoty o Śląsku

Śląsk wzbudza skrajne emocje. Dla jednych jest miejscem o niepowtarzalnym klimacie, którego nie można porównać do żadnego innego miejsca na polskiej mapie, innym kojarzy się z zanieczyszczonym powietrzem, ponurym krajobrazem przypominającym czasy dawnej świetności, bezrobociem, brakiem perspektyw i węglokopami. Jedno jest pewne – nie jest nijaki.

Pisarz i publicysta Stefan Bratkowski wystawił kiedyś niezwykle trafną ocenę problemu Śląska. Pisał, że są ludzie, których nikt – ani ogół narodu, ani najbliżsi sąsiedzi – nie rozumieją. I to właśnie są Ślązacy. Czy tak naprawdę jest? Wielu pewnie powie, że można się spierać, że nie można generalizować i że tak naprawdę to o każdym regionie można mówić podobnie. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to właśnie ta część Polski od lat dzieli opinię publiczną. Pisarz Szczepan Twardoch słusznie zauważył, że porównywanie śląskości do małopolskości czy kujawskości to nieporozumienie wynikające z ignorancji bądź złej woli, bo to i inna pamięć zbiorowa, i historia.

sklepTożsamość

Tym, co wyróżnia Śląsk od innych obszarów jest ich nieprzetrącona nowoczesnością tożsamość. To, co w wielu regionach zanika, na Śląsku wydaje się przybierać na sile, tworząc nie tylko wspólnotę, ale i rodzaj współczesnej mody. Masowy wysyp śląskich sklepów, w których można się zaopatrzyć w gadżety od stóp do głów krzyczące „Jestem ze Śląska i jestem z tego dumny”, śląskie knajpy, restauracje z klasyczną roladą, kluskami i modrą kapustą (albo nawet modro kapusto!) nikogo obecnie nie dziwi. Młodzi ludzie z dumą paradują w wyraźnie opisanych „zokach”, z taszą na maszkety na ramieniu i kopalniokami w ustach. I dobrze, bo to nieszkodliwe i miłe dla oka zjawisko, jednak od samej mody do głębokiej, zakorzenionej tożsamości jeszcze długa droga. O niej nieco więcej powiedzieć mogą starsze pokolenia, dla których Śląsk to uczucia, a którymi nic nie jest w stanie konkurować

Wartości

kopalnia

Wróćmy jednak do głównego tematu. Wokół skrajnych opinii, kłótni i sporów narosło wiele historii, z których przynajmniej część warto przypomnieć. Wojciech Kilar, wybitny kompozytor, opowiadał kiedyś o swoim specyficznym stosunku do Śląska, który obrazuje jak bardzo region, w którym się wychowujemy, wpływa na późniejsze życie. Wspominał o wyniesionej skromności, powadze, niechęci do pychy i samokrytycyzmie, który sprawił, że odniesiony sukces zawdzięcza tylko i wyłącznie muzyce, bez nadęcia i zabiegania o względy. Specyficzny charakter śląskiej krainy dostrzegł także papież Jan Paweł II, mówiąc, że „to ziemia, na której rodzą się diamenty” i zachęcając do kultywowania tradycji i odrębności językowej.

Krytyka

Zdarzało się jednak sporo negatywnych sytuacji, w których Śląsk przedstawiany był bardziej jako balast niż wartość dodana. Autorem jednej z bardziej popularnych jest Jarosław Kaczyński, który rozpętał burzę określeniem śląskości „zakamuflowaną opcją niemiecką”, na stałe negatywnie zapisując się w pamięci wielu mieszkańców Śląska. Równie „błyskotliwą” wypowiedzią wykazał się Radosław Sikorski, tłumacząc, że „Polska byłaby łatwiejsza do zreformowania, gdyby zrezygnowano z jej wyeksploatowanych regionów, takich jak Śląsk”. Warto jednak pamiętać, że w wypowiedziach przeważają pozytywne opinie, podkreślające pozytywny przekaz śląskich wartości.

Holubek jak był młody
Poprzedni

Anegdoty o Gustawie Holoubku

dziecko z telefonem
Następny

Kiedyś trzepak, teraz komputer. Jak technologia wpływa na wychowanie dzieci?

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>