CiekawostkiHistoria

Anegdoty o Gustawie Holoubku

Gustaw Holoubek bez wątpienia zasługuje na miano wybitnego aktora, który zadziwiał swoim talentem zarówno z teatralnej sceny, jak i szklanego ekranu, wspominając chociażby znakomite „Dziady” z 1968 roku. Publiczność pokochała go jednak nie tylko za znakomity warsztat i wręcz nieprzyzwoity urok osobisty, ale także za humor, który skutecznie łamał bariery, jakie mogły powstawać między postacią ze świecznika a resztą ludu.

To niezwykłe, ile temperamentu, charyzmy i pociągającego magnetyzmu było w tym niepozornym, uroczym panu z nieodłącznym papierosem w dłoni. Holoubek słynął z pieprznych anegdot, rozbrajających prostotą i trafnym przekazem. Wiele z tych na jego temat znajduje się w książce „Gustaw Holoubek we wspomnieniach kolegów. Oswajanie śmiechem” autorstwa Andrzeja Mrozińskiego.

O polityce

Aktor Gustaw Holoubek

Aktor Gustaw Holoubek

Jedną z najpopularniejszych anegdot autorstwa nieodżałowanego mistrza jest komedia pomyłek odzwierciedlająca stan polskiej polityki, która błyskawicznie obiegła sieć i stała się hitem: „W jednym z teatrów na próbie Kalina Jędrusik zapaliła papierosa. Na scenie nie wolno było palić papierosów. Zbliżył się strażak i powiedział: „Proszę zgasić papierosa, bo tu nie wolno palić”. A Kalina, jak to Kalina, z wdziękiem odparła: „Odpieprz się, strażaku”. On strasznie się zamyślił, poszedł za kulisy i tam trwał jakiś czas. Potem nabrał powietrza, wrócił na scenę, ale tam już nie było Kaliny, tylko Basia Rylska. On jednak tego nie zauważył, bo oczy zaszły mu bielmem z wściekłości, i krzyknął do Rylskiej: „Ja też potrafię przeklinać, ty kurwo stara”. Kompletnie zdumiona Basia pobiegła do Edwarda Dziewońskiego, który był reżyserem spektaklu, i powiedziała mu, że strażak zwariował, bo ją zwyzywał bez żadnego powodu. Dziewoński strasznie się zezłościł, poszedł do strażaka i powiedział: „A pan jest chuj”. Przy czym strażak był inny”.

gustaw_holoubekJego postać

Był niepozorny. Jak wspominał historyk teatru Zbigniew Raszewski Holoubek nie robił wokół siebie zamieszania, nie skupiał prowokującym zachowaniem uwagi mas. Interesował niepozorną powierzchownością, co było zauważalne np. podczas pierwszego występu przed warszawską publicznością. Pokazując się wśród prawdziwej śmietanki artystycznej, do takiego stopnia wzbudził zainteresowanie swoim stoickim spokojem i niewzruszoną postawą, że wszystkie oczy skupione były wyłącznie na nim. Raszewski pisał, że fascynacja zagadkową postacią znikąd była niezwykła, wspominając „To było wejście prowokacyjnie nijakie. (Jedno z najpiękniejszych, jakie widziałem)”.

Klasa mistrza

To jednak nie wszystko. Wszak wybitny artysta dożył sędziwego wieku, a że zdążył każdą chwilę doskonale wykorzystać, możemy dowolnie przebierać w wytworach jego inteligenckiego języka. Inteligenckiego, bo właśnie z tą jego cechą jest związana kolejna anegdota dotycząca odpowiedzi Holoubka na wypowiedziane w warszawskim SPATiF-ie słowa Jana Himilsbacha „Inteligencja wypierdalać!”. Mistrz – z właściwą sobie gracją – odparł wtedy z rozbrajającą szczerością „Nie wiem, jak wy, panowie, ale ja wypierdalam!”. W napisanym przez Janusza Majcherka „Albumie jubileuszowym” auto wspomina, że to właśnie przynależność do wymierającego gatunku polskiej inteligencji wyróżniała mistrza. Jego misja, wiążąca się nierzadko z licznymi kłopotami, nie raz przysparzała mu poważnych problemów. Konsekwentnie jednak wikłał swój sposób bycia z aktorstwem i wszystkim, co robił, by do końca pozostać sobą. Takiego właśnie go zapamiętamy.

Poprzedni

Nie ma więcej wpisów.

uliczka w nikiszowcu
Następny

Anegdoty o Śląsku

Janusz Marek

Janusz Marek

Janusz Marek to wyjątkowa postać współczesnego świata, której żaden temat nie jest obcy. Wierzy w siłę internetu i słowa pisanego, dlatego też w serwisie ksiegi-parafialne.pl będzie publikował historie, ciekawostki, odkrycia, życiorysy, a także wiele innych informacji, które być może będą miały wpływ na dalsze dzieje ludzkości.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>